NAZAJ
Katere so značilnosti ocene?

Ocena je mnenjsko besedilo, s katerim tvorec izrazi svoje mnenje in ocenjuje delo drugega, npr. umetniško, strokovno delo (film, roman, prireditev, razstava). Nanaša se na celotno delo ali na njegove posamezne elemente, npr. na slog pisanja avtorja, izbor teme.

 

V oceni tvorec:

  • navede osnovne podatke o ocenjevanem delu (naslov, ime in priimek avtorja/režiserja, ime založbe in leto izdaje, leto produkcije);
  • na kratko povzame njegovo vsebino;
  • o njem izrazi svoje mnenje, ga ovrednoti (hvali ali graja).

 

Ocena je subjektivno besedilo, s katerim tvorec vpliva na naslovnikovo mnenje o delu oziroma ga spodbuja k lastni presoji. Zato je pomembno, da tvorec delo dobro pozna; konec koncev se pod oceno podpiše. Tovrstna besedila so objavljena v množičnih medijih, npr. na spletnih straneh Mladine, Bukle.

 

Za oceno je kot slogovni postopek v besedilni enoti, kjer tvorec obnovi zgodbo, značilno pripovedovanje, za besedilno enoto, v kateri vrednoti delo oziroma komentira ugotovitve, pa je značilna argumentacija.

 

Ocena vsebuje vrednotenjske pridevnike in prislove (npr. zelo berljiv, sporočilen, dobro). Splošna ocena je lahko izražena tudi nebesedno (npr. z zvezdicami, s številkami od ena do pet). Poleg teh vizualnih elementov lahko ima ta besedilna skupina npr. še fotografijo, ki ponazarja dogodek iz filma, naslovno stran knjige.

 

Poleg ocene so mnenjska besedila še komentar, kritika in recenzija.